ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ ΣΤΑ ΠΛΑΙΣΙΑ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΙΚΟΥ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ

Στις 7 Μαρτίου 2024, οι μαθητές/τριες και οι εκπαιδευτικοί της Δ' τάξης, κ. Ευτυχία Μπαζάκου και  κ. Δροσιά Κούρτη του 3ου Δημοτικού Σχολείου Διαβατών, στα πλαίσια του Περιβαλλοντικού Προγράμματος "Κωνσταντινούπολη-Θεσσαλονίκη, μια εκπαιδευτική συνύπαρξη - Πολίτες της Πόλης, Έλληνες της Οικουμένης" πραγματοποιήσαν εκδηλώσεις στο χώρο του σχολείου  και άφησαν  το οικολογικό αποτύπωμά τους στον Παγκόσμιο αγώνα για τη σωτηρία του πλανήτη, με την ελπίδα οι νέες γενιές να κληρονομήσουν ένα περιβάλλον φιλικό προς τον άνθρωπο.

Υποδεχτηκάμε στον αύλειο χώρο του σχολείου τον 6ο Πυροσβεστικό Σταθμό Θεσσαλονίκης, έγινε επίδειξη κατάσβεσης φωτιας, επίδειξη του Πυροσβεστικού οχήματος και των εξαρτημάτων .

2 1

Επιπλέον, οι πυροσβέστες εξήγησαν στα παιδιά για ποιο λόγο φοράνε τη συγκεκριμένη στολή και τους έδειξαν την αναπνευστική συσκευή που πρέπει να χρησιμοποιούν σε περίπτωση κατάσβεσης φωτιάς, καθώς και το ειδικό κράνος που πρέπει να φοράνε για να προστατεύονται. Τέλος, οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να ρίξουν οι ίδιοι νερό με τη μάνικα με τη βοήθεια των πυροσβεστ

Στη συνέχεια, στο Αμφιθέατρο του σχολείου, πραγματοποιήθηκαν εκδηλώσεις προς τιμήν των πυροσβεστών.

Έγινε προβολή βίντεο αφιερωμένο στους ήρωες Πυροσβέστες μας.

1526

Οι μαθητές/τριες της Δ’ τάξης πήραν συνέντευξη τους Πυροσβέστες.

Θεατρική παράσταση : «Ο πράσινος θησαυρός, το στοίχημα της επιβίωσης».

2314

18

Το σχολείο μας ευχαριστεί δημόσια τον 6ο Πυροσβεστικό Σταθμό Θεσσαλονίκης που μας τίμησε με την παρουσία του και εύχεται καλή δύναμη στο σημαντικό του έργο.

ΒΙΝΤΕΟ ΑΦΙΕΡΩΜΕΝΟ ΣΤΟΥΣ ΠΥΡΟΣΒΕΣΤΕΣ

ΒΙΝΤΕΟ - ΘΕΑΤΡΙΚΗ ΠΑΡΑΣΤΑΣΗ