ΕΠΙΣΚΕΨΗ Γ' ΤΑΞΗΣ ΣΤΗ ΔΗΜΟΤΙΚΗ ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗ ΔΙΑΒΑΤΩΝ

ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΗ ΔΗΜΟΤΙΚΗ ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗ  ΔΙΑΒΑΤΩΝ

Με αφορμή την παγκόσμια ημέρα παιδικού βιβλίου, η (Γ' τάξη του σχολείου μας)  την  Τετάρτη  10 Απριλίου, πραγματοποίησαν σύντομη εκπαιδευτική επίσκεψη στη δημοτική βιβλιοθήκη των Διαβατών, η οποία στεγάζεται δίπλα στο σχολείο μας.

1.unnamed    2.unnamed

3.unnamed

4.unnamed

Τα παιδιά είχαν την ευκαιρία να περιηγηθούν στο χώρο, να εξερευνήσουν πλούσια βιβλιογραφία και ποικιλία σε παιδικά παραμύθια, εκπαιδευτικά βιβλία, μυθιστόρηματα, εγκυκλοπαιδειες και όχι μόνο.

Η κα Αντώνια, υπεύθυνη της βιβλιοθήκης, μίλησε στα παιδιά για τον τρόπο λειτουργίας της, τους εξήγησε τον όρο δανείζομαι και ποιες διαδικασίες χρειάζονται ώστε να μπορέσουν και τα ίδια να δανειστουν τα βιβλία που τους κέντρισαν το ενδιαφέρον. Έπειτα τους δόθηκε χρόνος να εκφράσουν τις απορίες τους και να ξεφυλλίσουν μερικά από τα παραμύθια. Ο ενθουσιασμός ήταν φανερός τόσο στα πρόσωπα των μαθητών/-τριων όσο και των εκπαιδευτικών.

Φεύγοντας, παιδιά και εκπαιδευτικοί, επιστρέψαμε με χαμόγελο και ενθουσιασμό δίνοντας την υπόσχεση πως το επόμενο βιβλίο που θα διαβάσουμε, θα έχει δανειστεί από την βιβλιοθήκη της περιοχής μας.

Πέμπτη, 02 Μαϊος 2024