Φτιάχνουμε μορφές από πλαστελίνη (μέρος Γ΄)

Κινούμενη εικόνα ...με πλαστελίνη!

Μέρος Γ΄: Είμαστε έτοιμοι να βγάλουμε φωτογραφίες!

1. Στερεώνουμε τη φωτογραφική μας μηχανή στο πάνω μέρος ενός τρίποδα. Ρυθμίζουμε τον τρίποδα έτσι, ώστε να κοιτάει το σκηνικό μας. Παρατηρούμε στην οθόνη της φωτογραφικής μηχανής μας. Μας αρέσει αυτό που βλέπουμε; Μπορούμε να δοκιμάσουμε και άλλες οπτικές γωνίες, αλλάζοντας τη θέση της φωτογραφικής μας μηχανής, ρυθμίζοντας τον τρίποδα πιο ψηλά ή πιο χαμηλά ή βάζοντας τον πιο δεξιά ή αριστερά.
    Μπορούμε και να δοκιμάσουμε να πλησιάσουμε ή να απομακρυνθούμε από το σκηνικό  με το zoom της φωτογραφικής μας μηχανής.
  2. Έχουμε σκεφτεί από πριν τι θέλουμε να συμβεί στη ταινία μας.
    Τί θα κινηθεί; Πόσο γρήγορα;  Θα κινούνται και άλλα πράγματα την ίδια ώρα; Αν είναι πρώτη φορά που δοκιμάζουμε είναι καλύτερα να μη κάνουμε κάτι ιδιαίτερα πολύπλοκο! Ας κινήσουμε μία ή το πολύ δύο μορφές από πλαστελίνη και αργότερα μπορούμε να κάνουμε κάτι πιο σύνθετο.
  3. Πριν αρχίσουμε τη φωτογράφιση θα ασχοληθούμε λίγο με τον φωτισμό του σκηνικού μας. Θα πρέπει να βεβαιωθούμε ότι δεν υπάρχουν σκιές πάνω στο χαρτί από αντικείμενα του δωματίου, από τον τρίποδα ή και από εμάς. Αν έχουμε τη δυνατότητα και θέλουμε, μπορούμε να φωτίσουμε από το πλάι το σκηνικό μας με ένα φωτιστικό. Όπως και να φωτίζεται το σκηνικό μας είναι σημαντικό ο φωτισμός να είναι σταθερός. Δεν πρέπει κάποιες φωτογραφίες να έχουν περισσότερο φως και  άλλες να έχουν λιγότερο.

Όταν είναι όλα έτοιμα μπορούμε να αρχίσουμε τη φωτογράφιση!

Ξέρουμε ότι φωτογραφίζοντας το σκηνικό και τις μορφές μας δεν πρέπει κατά λάθος να κουνήσουμε ούτε τη φωτογραφική μας μηχανήούτε τον τρίποδα.

Βγάζουμε την πρώτη φωτογραφία έτσιόπως τα έχουμε όλα τοποθετήσει.
Μετακινούμε πολύ λίγο τη μορφή που θέλουμε να κινηθεί και βγάζουμε άλλη μία φωτογραφία. Ξανά μετακινούμε τη μορφή μας και βγάζουμε πάλι μια φωτογραφία. Είναι σημαντικό να είναι πολύ μικρές οι μετακινήσεις ανάμεσα στη μία  φωτογραφία και την άλλη.

Μπορούμε τις μορφές μας εκτός από το να τις μετακινούμε και να τις μεταμορφώνουμε. Η πλαστελίνη μας είναι μαλακή, οπότε μπορούμε εύκολα να αλλάζουμε το σχήμα των μορφών μας στη διάρκεια της ταινίας μας. Προσέχουμε πάλι οι αλλαγές να μην είναι μεγάλες και απότομες από τη μία φωτογραφία στην άλλη.

Από τις φωτογραφίες ...στην ταινία κινούμενης εικόνας.

Όταν έχουμε τελειώσει με τη δράση των μορφών μας βγάζουμε τη μηχανή από τον τρίποδα. Μεταφέρουμε τις φωτογραφίες μας σε ένα φάκελο στον υπολογιστή. Oι μορφές μας δίνουν την εντύπωση ότι κινούνται, όταν δούμε όλες τις φωτογραφίες που τραβήξαμε πάρα πολύ γρήγορα και με τη σειρά τους. Για να γίνει αυτό θα κάνουμε το μοντάζ στο πρόγραμμα που έχουμε στον υπολογιστή μας.

Εμείς ρυθμίσαμε τη διάρκεια της κάθε φωτογραφίας στα 0,25 δευτ., δηλαδή για ένα δευτερόλεπτο ταινίας χρειαστήκαμε 4 διαφορετικές φωτογραφίες.

Δείτε και απολαύστε τις ταινίες κινουμένων σχεδίων με πλαστελίνη που έφτιαξαν οι μαθητές και οι μαθήτριες της Ε΄2 τάξης με την καθοδήγηση του δασκάλου τους κ. Κώστα Φωτιάδη και της κ. Ελένης Ζευτάκη, της δασκάλας Εικαστικών, την οποία και ευχαριστούμε πάρα πολύ για τα μαθήματα με πλαστελίνη.

Δείτε τι περιελάμβανε το Α΄μέρος και το Β΄μέρος της δράσης...

Οι ταινίες κινούμενης εικόνας μικρού μήκους από την 1η και τη 2η ομάδα:

Οι ταινίες κινούμενης εικόνας μικρού μήκους από την 3η και την 4η ομάδα:

Παρασκευή, 03 Μαϊος 2024