Καλώς ήρθατε στον ιστότοπο του σχολείου μας

Το σχολείο μας

Καινοτόμες δράσεις, εκδηλώσεις, δραστηριότητες και εκπαιδευτικές επισκέψεις που πραγματοποιούνται στο σχολείο μας

Η Φιλοσοφία του Σχολείου μας

Η Φιλοσοφία μας

Το όραμά μας στο 3ο Δημοτικό Σχολείο Διαβατών είναι η εξέλιξη και ανάπτυξη μέσα από την ποικιλομορφία.

Αυτή είναι η συντομότερη περιγραφή της δήλωσης αποστολής μας. Το προφίλ του Σχολείου μας χαρακτηρίζεται από θεμελιώδεις αξίες, νέες μορφές ενθαρρυντικής μάθησης και την εφαρμογή διαφορετικών μεθόδων αυτοκατευθυνόμενης  μάθησης. Καθημερινά στο Σχολείο μας, αυτό οδηγεί σε νέες μορφές μάθησης, συμβάλει στην αλληλοαποδοχή, στην καλλιέργεια κλίματος εμπιστοσύνης και στην εξάλειψη αρνητικών στερεοτύπων και προκαταλήψεων μεταξύ των παιδιών.

Αξίες

- Σεβόμαστε και προωθούμε τις ανάγκες κάθε μαθητή για ικανότητα, αυτονομία και συνεκτικότητα.

- Εκτιμούμε την ποικιλομορφία των παιδιών, των γονέων και εκείνων που εργάζονται εδώ.

- Δεν αναλαμβάνουμε μόνο την ευθύνη απέναντι στον εαυτό μας, αλλά και απέναντι στους άλλους και στο περιβάλλον.

- Το Σχολείο μας ενθαρρύνει τα παιδιά να αναζητήσουν ενεργά τη θέση τους στον μελλοντικό κόσμο της ζωής και να βοηθήσουν στη διαμόρφωση του μέλλοντος δημιουργικά.

- Αντιλαμβανόμαστε το Σχολείο μας ως ένα ζωντανό σύστημα που είναι έτοιμο για αλλαγή.

Υποκατηγορίες

Ανακοινώσεις του Συλλόγου Γονέων & Κηδεμόνων του Σχολείου μας.

Syllogos

Ανακοινώσεις που αφορούν το σχολείο μας

Δελτίο Καιρού

Έπαινοι μαθητών

kartalidis_vraveia-fevr-2024_page-0002.jpg

Σάββατο, 27 Απριλίου 2024

Είσοδος Χρήστη

Καλώς ήρθατε στον ιστότοπο του σχολείου μας. \nΣυμπληρώστε τα στοιχεία σας και επιλέξτε Σύνδεση.

Να με θυμάσαι