ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΡΟΜΑ

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΡΟΜΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΨΥΧΟΛΟΓΟΥΣ ΤΟΥ Α.Π.Θ.

(20.04.2018 - 26.04.2018)

Το πρόγραμμα του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης «Ένταξη και Εκπαίδευση των παιδιών Ρομά στις Περιφέρειες Κεντρικής Μακεδονίας, Δυτικής Μακεδονίας και Ανατολικής Μακεδονίας και Θράκης», με ειδικότερη απασχόληση «Παρεμβάσεις ψυχοκοινωνικής υποστήριξης στην κοινότητα και στο σχολείο» στα πλαίσια της συνεργασίας του με τα Δημοτικά σχολεία Διαβατών Δήμου Δέλτα σχεδίασε και εφάρμοσε παρέμβαση αναφορικά με τη μείωση των φαινομένων Ενδοσχολικής Bίας.

Συγκεκριμένα η παρέμβαση αφορούσε την αντιπαλότητα μεταξύ των μαθητών Ρομά που κατοικούν σε διαφορετικές περιοχές του ίδιου Δήμου. Η παρέμβαση περιλάμβανε ωριαίες συναντήσεις με τους μαθητές Ρομά που φοιτούν σε όλες τις τάξεις. Στόχος της παρέμβασης ήταν η γνωριμία μεταξύ των παιδιών και η δημιουργία ενός κλίματος εμπιστοσύνης. Μέσα από βιωματικές ασκήσεις και μέσω ομαδικών δραστηριοτήτων δόθηκε η ευκαιρία στους μαθητές να κατανοήσουν το φαινόμενο του εκφοβισμού και της βίας στο σχολείο και να μιλήσουν για τις προσωπικές τους εμπειρίες. Οι μαθητές μίλησαν για τα συναισθήματά τους και εξοικειώθηκαν με την έννοια της διαφορετικότητας των άλλων.

IMG-1.jpgIMG-18.jpgIMG-4.jpgIMG-6.jpgIMG-8.jpgIMG-9.jpg

Απώτερος στόχος της συγκεκριμένης παρέμβασης και πολλών άλλων εκτός της συνειδητοποίησης και της κινητοποίησης της μαθητικής κινητικότητας κατά της ενδοσχολικής βίας και του εκφοβισμού, είναι η πρόοδος των μαθητών Ρομά στην υποχρεωτική εκπαίδευση, ενώ για όσους έχουν εγκαταλείψει το σχολείο επιδιώκεται η επανένταξή τους στο εκπαιδευτικό σύστημα.

Παρασκευή, 19 Απριλίου 2024