Οι Δεινόσαυροι στη ΔΕΘ...

Cannot find episkepseis/Deinosavroi_HELEXPO_2017 subfolder inside /unitswww1/unitswww15/thess-v/3dim-diavat/3dimdiava/public_html/autosch/3dim-diavaton/images/sampledata/episkepseis/Deinosavroi_HELEXPO_2017/ folder.
Admiror Gallery: 5.2.0
Server OS:Apache
Client OS:Unknown
PHP:7.4.12

Οι "Δεινόσαυροι" ...στη Δ.Ε.Θ.

Όλοι οι μαθητές του σχολείου μας είχαν την ευκαιρία να επισκεφτούν στο περίπτερο 5 του Διεθνούς Εκθεσιακού Κέντρου της Θεσσαλονίκης, το εντυπωσιακό θεματικό πάρκο και μουσείο «Δεινόσαυροι».

Το μεγάλο ρολόι του Γαλαξία και το μικρότερο ρολόι της Γης, μας γύρισαν ταυτόχρονα πίσω για 124 και πλέον, εκατομμύρια χρόνια, πριν από την προ - προ - προϊστορική εποχή, για να μας παρουσιάσουν - όπως ποτέ έως σήμερα - τους κυρίαρχους στον πλανήτη Γη: τον τρομακτικό Ρεξ, τον αλλόκοτο Τρικέρατο, τον Βραχιόσαυρο, τον Διπλόσαυρο και τη μεγάλη παρέα τους, που δεν έχει δει ανθρώπινο μάτι από κοντά.

Κατά τη διάρκεια της παραμονής μας, οι μαθητές και οι μαθήτριές μας έζησαν μια μοναδική εμπειρία. Είχαν την ευκαιρία να δουν, να ακούσουν, να αγγίξουν και να ζήσουν μια περιπέτεια μαζί με τα γιγάντια αυτά πλάσματα. Βίωσαν ένα απίστευτο ταξίδι στον χωροχρόνο, καθώς τα τεράστια ρομποτικά εκθέματα, οι κινήσεις, τα χρώματα, οι υφές, οι ήχοι, αλλά και η ατμόσφαιρα του χώρου, τους έδωσαν την αίσθηση ότι βρίσκονται στην προϊστορική εποχή, όπου ζούσαν αυτά τα εντυπωσιακά ζώα.

Έτσι, τα παιδιά είχαν την ευκαιρία να αλληλεπιδράσουν με τους δεινόσαυρους και το περιβάλλον τους και να ζήσουν μια βιωματική εμπειρία, η οποία τους έχει εφοδιάσει με γνώση για την εποχή των δεινοσαύρων, τις κλιματικές αλλαγές και για πολλά ακόμη ενδιαφέροντα πράγματα.

Κατά τη διάρκεια της παραμονής μας, οι μαθητές και οι μαθήτριές μας έζησαν μια μοναδική εμπειρία. Είχαν την ευκαιρία να δουν, να ακούσουν, να αγγίξουν και να ζήσουν μια περιπέτεια μαζί με τα γιγάντια αυτά πλάσματα, που προσομοιώνουν μερικά από τα μεγαλύτερα εκθέματα στην Ευρώπη.

Τα παιδιά, είχαν την ευκαιρία να αλληλεπιδράσουν με τους δεινόσαυρους και το περιβάλλον τους και να ζήσουν μια βιωματική εμπειρία, η οποία τους έχει εφοδιάσει με γνώση για την εποχή των δεινοσαύρων, τις κλιματικές αλλαγές και για πολλά ακόμη ενδιαφέροντα πράγματα.

Παρασκευή, 29 Μαρτίου 2024