Επίσκεψη του Μιχάλη Στύλλα

Μετά από πρόσκληση του εκπαιδευτικού της Φυσικής Αγωγής του σχολείου μας κ. Μιχάλη Ανθομελίδη, επισκέφθηκε το σχολείο μας ο ορειβάτης κ. Μιχάλης Στύλλας.

Γνωστός στο διεθνή χώρο ως "TheGreek", ο Μιχάλης Στύλλας (διδάκτωρ Γεωλογίας Α.Π.Θ) είναι ένας άνθρωπος που έχει κάνει πολλά ενδιαφέροντα έως? αξιοζήλευτα πράγματα είτε τον δει κανείς ως δρομέα, ορειβάτη, είτε ως αναρριχητή.

Το ότι είναι ένας από τους εννέα Έλληνες ορειβάτες, που έχουν πατήσει στην κορυφή του κόσμου, στο Έβερεστ σίγουρα λέει πολλά. Πάτησε στα 8.848 μέτρα έπειτα από σκληρή προετοιμασία και πείρα ετών αν και μόλις 30 ετών, με την πρώτη ομάδα της εθνικής αποστολής «Hellas - Everest 2004».

Μας μίλησε για τη μεγάλη του αγάπη την ορειβασία και μας διηγήθηκε ένα σωρό ιστορίες από τα ταξίδια του σε όλο τον κόσμο και τις αναβάσεις του σχεδόν σε όλα τα βουνά του πλανήτη. Μας εντυπωσίασε με την ηρεμία του, τις  γνώσεις του, τις εμπειρίες του και μας έλυσε ό,τι απορίες είχαμε σχετικά με την ορειβασία.

pic 1

pic 2 pic 3